Bursa’da Emlak Sektörü

bursada emlak sektoru

Bursa’da emlak sektörü oldukça gelişmiştir. Özellikle 2000 yılından sonra şehir nüfusunun artması sonucunda inşaat sayıları ciddi anlamda artmaya başlamıştır. Bursa’nın sanayi şehri olmasından dolayı her geçen gün biraz daha geliştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu gelişime bağlı olarak ta nüfus sayısı önemli oranda bir artış göstermiştir. 2000’li yıllardan hemen önce 1.5 milyon civarı olan şehir nüfusu şu an da 2.5 milyon civarına yaklaşmıştır. Tüm bunların getirisi olarak da inşaat sayısı artmış ve Bursa’da emlak sektörü önem kazanmaya başlamıştır.

Emlak, sözlük anlamı olarak mülk kelimesinin çoğulu, getirisi olan mülkler demektir. Emlak sektörü ise bu mülklerin alım satımlarıyla ilgilenen bir iş sahasıdır. Bir mülk için hem alıcı, hem de satıcı emlakçı sayesinde daha rahat işlerini halleder. Emlakçı, elinde bulunan bir gayrimenkulu satmak isteyen satıcıyla, o şartlarda bir gayrimenkul arayan alıcıları bir araya getirir, yani bir nevi arabulucuk yapar ve o mülkün satışının hızlanması, garanti altında olmasını sağlar. Şimdi gelelim Bursa’da emlak sektörünün geldiği konuma. Bursa’da nüfus genel olarak Osmangazi ve Yıldırım gibi merkez ilçelerde toplanmış bir haldeydi. Fakat özellikle 2000’li yıllarda sonra şehir nüfus olarak batı yakasına kaymaya başladı. Nilüfer ve çevresindeki muhitlerin nüfusu hızla artmaya başladı. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Nilüfer şu anda Bursa’nın en gözde ve en hızlı gelişen ilçesi durumunda. 2012 yılındaki sayımlar sonucu Nilüfer nüfusu 500 bin civarındadır. Buna bağlı olarak emlak sektörü de inanılmaz bir yükseliş içerisine girmiştir. İnşaat firmalarının yapmış olduğu lüks ve yüksek katlı siteler, insanlar tarafından rağbet görmeye başlamıştır. İşte tüm bu gelişmelerin ardından emlak sektörü bir yükseliş göstermiştir. Nilüfer’de meydana gelen artış talepleri doğrultusunda insanlara alım ve satımlarda emlak sektörü ciddi oranda yardımcı olmuştur.

Şu anda hala Nilüfer bölgesi gelişmeye ve nüfus olarak büyümeye devam etmektedir. Her geçen gün yeni sitelerin ve binaların yapılması sonucu emlak ofislerine olan talep te artmaya devam edecektir. İnsanlara daha rahat alım ve satım imkanı sunan emlak sektörü de buna bağlı olarak gelişimini sürdürecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s